ПРЕДИЗБОРНА КАМПАНИЯ
1. Предизборната кампания започва в 00.00 ч на 25 май 2005 г. и приключва в 24.00 ч. на 23 юни 2005 г.
2. Предизборната кампания се води на официалния език (чл. 55, ал. 2 от ЗИНП).
3. Гражданите, партиите и коалициите, инициативните комитети, кандидатите за народни представители и техните застъпници могат да провеждат предизборна агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания и чрез средствата за масово осведомяване, както и да разпространяват агитационни материали (чл. 55, ал. 1 от ЗИНП). На всеки агитационен материал задължително се отбелязва от чие име се издава (чл. 58, ал. 1 от ЗИНП). Агитационните материали се поставят само на определените от кмета на общината, на района или кметството, или от кметския наместник за целта места.На сгради, огради и витрини агитационните материали се поставят след предварително разрешение на собственика или управителя на имота (чл. 58, ал. 2 от ЗИНП). Не могат да провеждат предизборна агитация и да разпространяват агитационни материали държавните и общинските служители, военнослужещите от Въоръжените сили, служителите на Министерство на вътрешните работи, съдиите, прокурорите и следователите, лицата на изборна длъжност в синдикалните организации и членовете на ЦИК, РИК и СИК. (чл. 55, ал. 4 от ЗИНП)
4. Районната избирателна комисия издава решения за премахване или изземване на агитационни материали, поставени в нарушение на ЗИНП. Тези решения се изпълняват от кмета на общината, района или кметството или кметския наместник, като при необходимост съдействие оказват органите на МВР. Премахването на такива материали в изборния ден може да става и по решение на секционните избирателни комисии. (чл. 58, ал. 6 от ЗИНП).
5. Забранява се:
а) предизборна агитация от 00,00 часа на 24 юни 2005 г. до 20,00 часа на 25 юни 2005 г. (чл. 59, ал. 1 от ЗИНП);
б) използването на агитационни материали, които застрашават живота и здравето на гражданите, частната, общинската и държавната собственост или безопасността на движението по пътищата (чл. 58, ал. 4 от ЗИНП);
в) използването на държавния и общинския транспорт за предизборна агитация (чл. 58, ал. 3 от ЗИНП);
г) материали, които накърняват добрите нрави, честта и доброто име на кандидатите (чл. 58, ал. 4 от ЗИНП);
д) унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по установения в ЗИНП ред, до края на изборния ден (чл. 58, ал. 5 от ЗИНП);
е) поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и независими кандидати в изборните помещения, както и на разстояние по-малко от 50 м от входа на сградата, в която е изборното помещение в периода от 00.00 ч. на 23 май до края на гласуването на 25 май 2005 г. (чл. 79, ал. 1 от ЗИНП);
ж) провеждането на предизборна агитация във военните поделения (чл. 55, ал. 5 от ЗИНП);
з) огласяването пряко или скрито, чрез всякакви форми за внушение, на резултати от допитвания до общественото мнение по повод на изборите - от 00,00 часа на 24 юни 2005 г. до 20,00 часа на 25 юни 2005 г., както и на резултати от социологически проучвания в изборния ден (exit poll) - от 00.00 ч. на 24 юни до обявяване на изборния ден за приключен от ЦИК (чл. 59, ал. 1 - 3 от ЗИНП).
6. Социологически проучвания в изборния ден (exit poll) се извършват извън сградите, в които се помещават избирателни секции, чрез интервю с гласували избиратели когато това не създава затруднения за изборния процес. Резултатите от тези проучвания могат да се оповестяват след обявяване на изборния ден за приключен от ЦИК. (чл. 59, ал. 3 от ЗИНП).
7. Предизборните програми на радио- и телевизионните оператори започват на 25 май 2005 г. и приключват в 24.00 часа на 23 юни 2005 г.
8. Българската национална телевизия и Българското национално радио, регионалните обществени радио и телевизионни оператори отразяват предизборната кампания само под формата на клипове, хроники и диспути, като останалата част от програмата им не може да се използва за целите на предизборната кампания. В предизборните предавания по БНТ и БНР се забранява използването на елементи от търговска реклама, както и участието на кандидати и представители на партии и коалиции в излъчваните търговски реклами. Недопустимо е в търговска реклама да се отправят политически внушения в полза или във вреда на един или друг участник в изборите. Редът за представяне на партиите и коалициите в различните форми на предизборната кампания по БНТ и БНР се определя от ЦИК чрез жребий за всяка една форма поотделно не по-късно на 24 май 2005 г, а редът за участие в диспутите по регионалните обществени радио и телевизионни оператори - чрез жребий от РИК по седалището на съответния радио- и телевизионен център не по-късно от 24 май 2005 г. При непроведен жребий в РИК се използва поредността на партиите и коалициите от жребия за БНТ и БНР. В този случай участващите в диспута кандидати за независими народни представители ползват поредността си на регистрация пред РИК. (чл. 62, ал. 1 от ЗИНП).
9. Регионалните обществени радио- и телевизионни центрове се използват от инициативните комитети и независимите кандидати и от партиите и коалициите в периода на предизборните излъчвания по реда, предвиден за БНТ и БНР за клиповете и хрониките. (чл. 66, ал. 1 от ЗИНП). Радио- и телевизионното време за диспути е до два часа на седмица и се разпределя между кандидати и представители на партии и коалиции, регистрирали кандидатска листа в региона. (чл. 66, ал. 2 от ЗИНП). Екипите, формите и условията за реализиране на предаванията, както и темите на диспутите се определят съвместно от ръководителите на радио- и телевизионните центрове и представители на партиите, коалициите и инициативните комитети.
10. Предизборните предавания на БНТ, БНР и регионалните обществени радио и телевизионни центрове се излъчват след предварителното им заплащане по тарифата, определена от Министерския съвет на Република България (чл. 68 от ЗИНП).
11. Други радио- и телевизионни оператори, включително и кабелни телевизии, могат да предоставят време за отразяване на предизборната кампания при едни и същи условия и цени за независими кандидати, партии и коалиции. (чл. 67 от ЗИНП).
12. Условията и реда за предоставяне на време за отразяване на предизборната кампания и адреса на управление на съответния оператор се обявяват писмено от собствениците на радио- и телевизионните оператори или техни представители най-късно до 15 май 2005 г. Информацията се предоставя на ЦИК от радио- и телевизионните оператори с национален обхват, а на съответната РИК - от радио- и телевизионните оператори с регионален и местен обхват.
13. При нарушаване на реда за провеждане на предизборната кампания от радио- и телевизионни оператори с лицензия или регистрация за регионален и местен обхват засегнатите могат да подават жалби в срок до 24 часа след излъчване на съответното предаване до районната избирателна комисия по седалището на оператора. (чл. 70, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от ЗИНП). Когато жалбата е подадена до районна избирателна комисия, която не е компетентна или до ЦИК, те незабавно изпращат жалбата на надлежната РИК, като уведомяват жалбоподателя. (чл. 70, ал. 3 от ЗИНП). Надлежната районна избирателна комисия разглежда жалбата в срок от 24 часа и постановява решение, което е окончателно. (чл. 70, ал. 4 от ЗИНП). Когато с решението е прието, че има извършено административно нарушение, актовете се съставят от председателя на РИК по реда на ЗАНН, но не по-късно от три дни от получаване на сигнала или жалбата за нарушението. Методическите указания за РИК(част първа) са утвърдени с Решение номер 118 от 18 май 2005 г. на Централната избирателна комисия. |