РЕГИСТРИРАНЕ НА ИНИЦИАТИВНИ КОМИТЕТИ И И НЕЗАВИСИМИ КАНДИДАТИ
1. Независимите кандидати за народни представители се издигат от инициативни комитети. Всеки независим кандидат за народен представител образува самостоятелна кандидатска листа.
2. Независим кандидат може да бъде предложен за регистриране само от един инициативен комитет и само в един многомандатен избирателен район (чл. 44, ал. 4 от ЗИНП). Когато независим кандидат бъде регистриран в повече от един избирателен район, действителна е първата по време регистрация (чл. 44, ал. 5 от ЗИНП). Независим кандидат не може да бъде включван в листите на партии и коалиции (чл. 46, ал. 2 от ЗИНП).
3. За издигане на независим кандидат се образува инициативен комитет от три до седем избиратели с постоянен адрес на територията на избирателния район. Всеки избирател може да участва само в един инициативен комитет. Инициативният комитет се регистрира в РИК.
4. Регистрацията на инициативния комитет за издигане на независим кандидат се извършва след подаване на предложение в свободен текст от всички членове на комитета заедно (Решение номер 18 от 28 април 2005 г. на ЦИК). Предложението трябва да съдържа:
а) трите имена, ЕГН, постоянни адреси и подписи на членовете на комитета;
б) трите имена, ЕГН и постоянен адрес на независимия кандидат. Приемащият предложението член на РИК вписва в него датата и часа на приемане, своето име и полага подпис. Към предложението се прилага банков документ за внесен предизборен безлихвен депозит в размер на 5000 лв. по сметка на БНБ. След приемане на предложението РИК регистрира инициативния комитет с решение, след което издава удостоверение (Приложение щ 11 от изборните книжа).
5. Събирането на подписката се извършва от инициативния комитет. В началото на всеки лист се изписва името на независимия кандидат и избирателния район, в който е издигнат.
6. В срок от пет дни след регистрацията си инициативният комитет представя в Сметната палата банкова сметка за приходите и разходите по обслужване на предизборната кампания (чл. 46, ал. 3 от ЗИНП).
7. Регистрацията на независимия кандидат се извършва от РИК на отделен лист в регистъра на кандидатските листи (Приложение щ 15 от изборните книжа) след представяне на следните документи:
а) удостоверение, издадено от РИК за регистрация на инициативния комитет за издигане на независим кандидат (Приложение щ 11 от изборните книжа);
б) предложение на инициативния комитет, подписано от членовете му, което следва да съдържа трите имена, ЕГН и постоянен адрес на независимия кандидат, придружено с подписка на избиратели за издигане кандидатурата на независим кандидат (Приложение номер 12 от изборните книжа). Необходимият брой подписи на избиратели за съответния многомандатен район е указан в Приложение щ 12 от изборните книжа. Членовете на инициативния комитет се явяват заедно пред РИК;
в) заявление от независимия кандидат, че е съгласен да бъде регистриран от името на предложилия го инициативен комитет (Приложение номер 13 от изборните книжа).В заявлението се посочват трите имена, ЕГН и постоянен адрес на кандидата. Заявлението включва и декларация на кандидата, че отговаря на условията по чл. 3, ал. 2 от ЗИНП - да е навършил 21 години към изборния ден включително, да е български гражданин и да няма друго гражданство, да не е поставен под запрещение и да не изтърпява наказание лишаване от свобода. Кандидатът удостоверява, че му е известно, че за подаване на декларация с невярно съдържание носи наказателна отговорност съгласно Наказателния кодекс. В заявлението, включващо декларация, кандидатът за народен представител вписва дата и полага своя подпис. Не се изисква специална форма на заверка на подписа.
8. Приемане на документи за регистрация на независими кандидати в районните избирателни комисии се извършва до 25 май 2005 г. включително, а приемането на подписки се извършва до 28 май 2005 г. (Решение номер 24 от 3 май 2005 г. на ЦИК). Районната избирателна комисия със свое решение предварително обявява крайния час на подаване на документите. В регистъра (Приложение номер 15 от изборните книжа) задължително се отбелязват датата и часът на регистрацията.
9. Когато подадените документи отговарят на условията по т. 7 от този раздел, РИК постановява решение за регистрация на независимия кандидат и му издава удостоверение (Приложение щ 14 от изборните книжа).
10. Когато се установят нередовности в подадените документи по т. 4 и 7 от този раздел, членовете на инициативния комитет удостоверяват с подписите си в регистъра на РИК, че са уведомени за тях. Когато нередовностите на документите се установят след приемането им, РИК уведомява инициативния комитет на посочения от него адрес или по телефона, като в регистъра се отбелязват датата и часът на уведомяването. Крайният срок за отстраняване на нередовности е предварително обявеният от РИК час по т. 8 от този раздел на 25 май 2005 г.
11. При неспазване изискванията на ЗИНП и при неизпълнение указанията на РИК районната избирателна комисия отказва да извърши регистрация на инициативни комитети и/или на независими кандидати, като писмено мотивира решението си и го съобщава незабавно на посочения от инициативния комитет адрес или телефон, като в регистъра се отбелязват датата и часът на уведомяването. Отказът може да се обжалва пред ЦИК в тридневен срок от съобщаването му.
12. Районната избирателна комисия възлага контрола по проверката на данните от подписките за независими кандидати на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГД "ГРАО") при Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
13. Проверката включва:
а) точност на адреса, ЕГН и трите имена на участващите в подписката избиратели;
б) повторени имена в същата подписка;
в) брой ЕГН на лица под 18 години.
14. Проверката на всяка подписка се извършва по следния ред:
а) секретарят или друг упълномощен от РИК член на комисията предава по опис всяка приета от комисията подписка на упълномощен за това служител на Териториално звено "ГРАО". В описа се посочват предметът на подписката, броят на страниците и заявеният брой подписали избиратели;
б) след проверка на данните извършилият проверката служител на ТЗ "ГРАО" съставя протокол за РИК със следните данни: - общ брой на избирателите в подписката преди започване на проверката; - брой неверни ЕГН, - брой невярно отразени постоянни адреси; - брой повторени ЕГН в същата подписка; - брой неверни и непълни имена; - брой ЕГН на лица под 18 години.
в) протоколът се подписва от съставилия го служител на ТЗ "ГРАО" и от упълномощен представител на РИК и заедно с подписката се връща на РИК срещу разписка за приемане и предаване. Разписката се изготвя в два екземпляра - по един за РИК и за изпълнителя на контролната проверка, и се подписва от упълномощените представители на РИК и ТЗ "ГРАО".
15. Районната избирателна комисия проверява подписките на независимите кандидати най-късно до 31.05.2005 г. и уведомява ЦИК за резултата (чл. 47, ал. 1 от ЗИНП).
16. Когато РИК или ЦИК установят, че независим кандидат не е подкрепен от необходимия брой избиратели, регистрацията му се анулира с решение, което незабавно се изпраща на инициативния комитет. Когато решението е постановено от ЦИК, тя незабавно го изпраща на РИК (чл. 47, ал. 2 от ЗИНП). Решението на РИК за анулиране регистрацията на независим кандидат може да се обжалва пред ЦИК в тридневен срок от съобщаването му, а това на ЦИК пред Върховния административен съд в същия срок. |