РЕГИСТРИРАНЕ НА КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ НА ПАРТИИ И КОАЛИЦИИ
1. Регистрираните в ЦИК партии и коалиции издигат кандидати за участие в изборите. Кандидатите за народни представители, издигнати от партии и коалиции, се подреждат в кандидатски листи по многомандатни избирателни райони. Кандидатските листи на партиите и коалициите се подреждат и предлагат за регистриране от техните централни ръководства. Коалициите участват в изборите с обща кандидатска листа във всеки отделен многомандатен избирателен район. Участващите в тях партии и/или коалиции не могат да участват в изборите със самостоятелни листи. Броят на кандидатите в една кандидатска листа не може да надхвърля удвоения брой мандати в многомандатния избирателен район. 2. Кандидат за народен представител може да бъде предложен за регистриране само от една партия или коалиция най-много в два многомандатни избирателни района. Когато кандидат бъде регистриран от повече от една партия или коалиция, действителна е първата по време регистрация. Когато кандидат за народен представител бъде регистриран от една партия или коалиция в повече от два многомандатни избирателни района, действителни са първите две по време регистрации.
3. Регистрацията на кандидатските листи на партии и коалиции за участие в изборите за народни представители на 25 юни 2005 г. се извършва от районните избирателни комисии в отделен регистър (Приложение номер 15 от изборните книжа) след представяне на следните документи:
а) удостоверение за регистрация на партията (Приложение щ 9 от изборните книжа) или коалицията (Приложение номер 10 от изборните книжа) в ЦИК за участие в изборите на 25 юни 2005 г.;
б) заявление от партията или коалицията (Приложение номер 17 от изборните книжа). В заявлението се вписват трите имена и ЕГН на представляващия партията или коалицията, който се подписва под кандидатската листа на посоченото място и върху подписа се полага печатът на партията или коалицията, ако има такъв. Кандидатската листа съдържа трите имена на кандидатите, ЕГН и постоянните им адреси. В заявлението се вписват и данните - трите имена на упълномощеното лице, адрес за връзка, телефон, факс, електронен адрес, и се прилага пълномощното. Упълномощеното да подаде заявлението лице се подписва в регистъра на РИК, като се отбелязват датата и часът на подаване на кандидатската листа Приемащият заявлението член на РИК вписва в него датата и часа на приемане, трите си имена и полага подпис;
в) заявление от всеки кандидат за народен представител, че е съгласен да бъде регистриран от предложилата го партия или коалиция (Приложение номер 13 от изборните книжа). В заявлението се посочват трите имена, ЕГН и постоянен адрес (адресна регистрация) на кандидата. Заявлението включва и декларация на кандидата, че отговаря на условията по чл. 3, ал. 2 от ЗИНП - да е навършил 21 години към изборния ден включително, да е български гражданин и да няма друго гражданство, да не е поставен под запрещение и да не изтърпява наказание лишаване от свобода. Кандидатът удостоверява, че му е известно, че за подаване на декларация с невярно съдържание носи наказателна отговорност съгласно Наказателния кодекс. В заявлението, включващо декларация, кандидатът за народен представител вписва дата и полага подпис, за който не се изисква нотариална заверка. Приемащият заявлението член на РИК вписва в него датата и часа на приемане, трите си имена и полага подпис.
4. Предаването на документи за регистрация на кандидатските листи на партии и коалиции в РИК се извършва до 19,00 часа на 25 май 2005 г. включително. Регистрирането на кандидатските листи в РИК се извършва до 25 май 2005 г. включително. В регистъра (Приложение номер 15 от изборните книжа) задължително се отбелязват датата и часът на регистрацията.
5. Кандидати за народни представители, включени в кандидатски листи на партии и коалиции, могат да оттеглят заявленията си за регистрация в съответните кандидатски листи до 19,00 ч. на 24 май 2005 г. с писмено заявление, подадено до съответната РИК, в която е подадена кандидатската листа. В този случай издаденото вече решение за регистрация на тази кандидатска листа се обезсилва само в частта му за този кандидат. Копие от заявлението на отказалия се кандидат се изпраща незабавно на съответното централно ръководство на партията или коалицията, предложил кандидата в своята кандидатска листа.
6. До 19,00 ч. на 25 май 2005 г. централните ръководства на партиите или коалициите могат:
1) писмено да оттеглят чрез представляващия партията или коалицията подадено предложение за кандидат за народен представител;
2) писмено да оттеглят чрез представляващия партията или коалицията цялата си кандидатска листа, подадена за регистрация в РИК;
3) писмено да предлагат чрез представляващия партията или коалицията други лица на мястото на отказалите се и/или оттеглените кандидати на същото място в подадената кандидатска листа, като подадат до съответната РИК необходимите документи съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗИНП на предложените от тях нови кандидатури или да подадат изцяло нова кандидатска листа при условията на чл. 45, ал. 1 от ЗИНП. В тези случаи РИК издава ново решение за регистрация на цялата кандидатска листа на съответната партия или коалиция.
7. Когато се установят нередовности в подадените документи, лицето, което ги подава, удостоверява с подписа си в регистъра на РИК, че е уведомено за тях. В този случай партията или коалицията се счита уведомена за нередовностите. Когато нередовностите на документите се установят след приемането им, РИК уведомява упълномощеното от партията или коалицията лице на посочения от него адрес или по телефона и отбелязва в регистъра на РИК датата и часа на уведомяването. Крайният срок за отстраняване на нередовности е 19,00 часа на 25 май 2005 г.
8. Когато не са спазени изискванията на ЗИНП и/или не са отстранени в срок нередовностите на документите, РИК с мотивирано писмено решение отказва да извърши регистрация на отделни кандидати и/или кандидатски листи. Решението се постановява не по-късно от 19,00 ч. на 26 май 2005 г. и се съобщава незабавно на упълномощеното от партията или коалицията лице. Отказът може да се обжалва пред ЦИК в тридневен срок от обявяването му.
9. Районните избирателни комисии уведомяват ЦИК за извършените регистрации на кандидатски листи на партии и коалиции не по-късно от 19,00 часа на 26 май 2005 г. и изпращат в ЦИК заверени с подписи на председателя и секретаря на съответната РИК преписи от регистъра (Приложение номер 15 от изборните книжа) заедно със списък на имената и ЕГН на кандидатите. Преписът от регистъра се предоставя и на технически носител.
10. При отказ за регистрация или при обявяване на недействителност на регистрация на кандидат от листа на партия или коалиция последната може не по-късно от 10 дни от деня на отказа или обявяване на недействителността, но не по-късно от 18 юни 2005 г. включително да предложи за регистриране нов кандидат на същото място в кандидатската листа. Новият кандидат трябва да бъде извън кръга на лицата, регистрирани в съответната кандидатска листа на партията или коалицията, която прави предложението.
11. Когато някой от кандидатите в регистрирана листа на партия или коалиция почине или изпадне в трайна невъзможност да участва в изборите, партията или коалицията може да предложи нов кандидат при условията и по реда на предходната точка от тези методически указания.
12. Когато регистрацията на кандидат за народен представител се заличи от кандидатската листа по негово искане след 25 май 2005 г., поредността на останалите кандидати в листата се запазва. В този случай партиите и коалициите не могат да предлагат за регистрация нов кандидат. |