НАЗНАЧАВАНЕ НА СЕКЦИОННИ ИЗБИРАТЕЛНИ КОМИСИИ
1. По предложение на кметовете на общини районните избирателни комисии назначават съставите на секционните избирателни комисии до 30 май 2005 г. включително (чл. 18, ал. 1 от ЗИНП).
2. Кметовете на общини провеждат консултации с парламентарно представените партии и коалиции. В консултациите могат да участват и други партии и коалиции (чл. 18, ал. 1 и 2 от ЗИНП). Представителите на партиите и коалициите трябва да са упълномощени от централните ръководства чрез представляващите партията или коалицията лица.
3. В консултациите при кмета на общината участват упълномощени представители на парламентарно представените партии и коалиции по смисъла на з 1, т. 4 от ДР на ЗИНП (чл. 18, ал. 1 от ЗИНП): - НДСВ - Коалиция за България - ДСБ - ДПС - СДС - Коалиция "Народен съюз" - БЗНС - НС, Демократическа партия - Новото време.
4. За членове на секционните избирателни комисии се назначават лица, които са български граждани, навършили 18 години. Не могат да бъдат членове на СИК лицата поставени под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода (чл. 20, ал. 1 от ЗИНП, Решение номер 85 от 12.05.2005 г. на ЦИК).
5. В състава на секционните избирателни комисии не могат да бъдат включвани народни представители и кандидати за народни представители, съдии във Върховния административен съд, военнослужещи от Въоръжените сили, служители на Министерството на вътрешните работи, областни управители и техни заместници, кметове и техни заместници (чл. 20, ал. 3 от ЗИНП).
6. При консултациите с кметовете на общини представителите на политическите партии и коалиции предлагат броя на членовете и състава на секционните избирателни комисии, включително и списък на лицата, които ще заместят предложените от тях лица, когато последните са в трайна невъзможност да изпълняват функциите си (чл. 18, ал. 1 от ЗИНП). Секционната избирателна комисия се състои от председател, заместник-председател, секретар и членове (чл. 14 от ЗИНП). Общият брой на членовете е: - за секции до 300 избиратели включително - до 7; - за секции с повече от 300 избиратели - до 9.
7. Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в секционната избирателна комисия. Предложените за председател и секретар на СИК трябва да бъдат от различни партии и коалиции. Парламентарно представените политически сили имат право на свои представители във всяка една секционна избирателна комисия (чл. 20, ал. 4 от ЗИНП).
8. Кметовете на общини представят в РИК до 25 май 2005 г. включително следните документи (чл. 18, ал. 2 от ЗИНП):
а) писмено предложение за състав на СИК заедно със списъка на лицата, които ще заместят предложените от партиите и коалициите лица, когато са в трайна невъзможност да изпълняват функциите си, със следните данни: име, презиме и фамилия, ЕГН, длъжност в комисията, образование, специалност, адрес и телефон за контакти, партия или коалиция, която го посочва;
б) протоколите от проведените консултации с представители на партии и коалиции, включително и писмените предложения и възражения от партиите и коалициите;
в) копия от пълномощните на представителите на партиите и коалициите;
г) копие от съобщението за провеждане на консултациите, съдържащо датата на съобщаване и датата на насрочените консултации;
д) писмените предложения на партиите и коалициите за състав на СИК заедно със списъка на лицата, които ще заместят предложените от тях лица, когато последните са в трайна невъзможност да изпълняват функциите си.
9. Когато кмет на община не е направил предложение в срока по предходната точка, той изпраща незабавно протоколите за консултациите заедно с постъпилите писмени предложения и възражения от партиите и коалициите в РИК не по-късно от 25 май 2005 г. (чл. 18, ал. 3 от ЗИНП).
10. Решенията на РИК за назначаване на СИК могат да се обжалват в тридневен срок от обявяването им пред ЦИК (чл. 24, ал. 3 от ЗИНП и Решение номер 85 от 12.05.2005 г. на ЦИК).
11. Когато РИК не назначи секционните избирателни комисии в срок до 30 май 2005 г., тя изпраща незабавно цялата документация в ЦИК. Последната назначава секционните избирателни комисии (чл. 18, ал. 4 от ЗИНП).
12. При изпълнение на своите функции членовете на секционните избирателни комисии са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс (чл. 93, т. 1 НК) и не могат да носят отличителни знаци на партии, коалиции и инициативни комитети, както и да провеждат предизборна агитация (чл. 21, ал. 5 от ЗИНП). |