ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Този закон определя условията и реда за избиране на народните представители, както и условията и реда за попълване на предсрочно овакантени мандати при прекратяване на пълномощията им.
Чл. 2. Изборите се произвеждат върху основата на общо, равно и пряко избирателно право при тайно гласуване.
Чл. 3. (1) Право да избират народни представители имат българските граждани, навършили 18 години към изборния ден включително, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказанието лишаване от свобода.
(2) Право да бъдат избирани за народни представители имат българските граждани, които са навършили 21 години към изборния ден включително и нямат друго гражданство, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказанието лишаване от свобода.
(3) (Нова - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Държавната комисия по сигурността на информацията проверява включените в листи на партии и коалиции кандидати и независимите кандидати за принадлежност към бившите Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб и Разузнавателния отдел на Гранични войски, включително и на техните предшественици и правоприемници в периода след 9 септември 1944 г., и предоставя информацията на съответните ръководства на политическите партии и коалиции и на инициативните комитети, издигнали кандидатури за независими народни представители.
Чл. 4. (1) Всеки избирател има право на един глас.
(2) Гласът на всеки избирател е равен на гласа на всеки друг избирател.
Чл. 5. (1) Изборите се произвеждат в един неработен ден за цялата страна.
(2) Изборите се насрочват от президента на републиката не по-късно от 60 дни преди датата на произвеждането им.
(3) Президентът на републиката утвърждава образци на изборните книжа и ги обнародва в "Държавен вестник" не по-късно от 55 дни преди изборния ден.
Чл. 6. (1) Изборите се произвеждат по пропорционална система с изборни листи на партии, коалиции и независими кандидати, регистрирани в многомандатни избирателни райони.
(2) За разпределение на мандатите между партии и коалиции се използва методът Д'Ондт на национално ниво.
(3) В разпределението на мандатите участват партиите и коалициите, получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове на национално ниво, както и независимите кандидати, получили гласове не по-малко от районната избирателна квота.
Чл. 7. (1) Организационно-техническата подготовка на изборите се осъществява от Министерския съвет и от областните и общинските администрации във взаимодействие с избирателните комисии.
(2) (Обявена за противоконституционна от КС на РБ в частта относно думите "с изключение на разходите по производството на бюлетините за гласуване" - ДВ, бр. 44 от 2001 г.)
--------------------------------------------------------------------------------------------------- Разходите по подготовката и произвеждането на изборите, с изключениена разходите по производството на бюлетините за гласуване, са за сметка на държавния бюджет по утвърдена план-сметка, съгласувана с Централната избирателна комисия.
------------------------------------------------------------------------------------------------------- (3) Всички заявления, жалби, удостоверения и други книжа по този закон се освобождават от държавни такси. |