ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ
Чл. 91. (1) След изтичане на изборния ден председателят на секционната избирателна комисия обявява гласуването за приключило.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Неизползваните бюлетини се опаковат и отстраняват.
Чл. 92. Секционната избирателна комисия установява резултатите от гласуването и ги отразява в секционен протокол.
Чл. 93. При отваряне на избирателните кутии и при установяване на резултатите от гласуването могат да присъстват кандидати, застъпници, представители на партии, коалиции и инициативни комитети, наблюдатели и журналисти.
Чл. 94. Секционният протокол е в три идентични екземпляра и е изработен на трипластова индигирана хартия. Всеки екземпляр е на един лист с обособени страници. Преди попълване на протокола се съставя чернова, която по форма и съдържание е еднаква с него.
Чл. 95. (1) Секционният протокол се подписва от всички членове на комисията след съставянето му. След подписването председателят обявява резултатите от гласуването.
(2) Поправки в протокола след подписването му могат да се правят преди обявяване на резултатите от гласуването. Поправката се подписва от всички членове на комисията, като отстрани се пише "поправка". Очевидни фактически грешки могат да се поправят и след обявяване на резултата.
(3) Член на комисията не може да откаже да подпише протокола. Отказът на член на комисията да подпише протокола се отбелязва в него. Член, който не е съгласен с отразеното в протокола, го подписва с особено мнение.
(4) Когато член на комисията е обективно възпрепятстван да подпише протокола, това се отбелязва, като се посочват и причините.
(5) Неподписването на протокола от член на комисията не го прави недействителен.
(6) Извлечение от протокола се поставя на видно място пред секцията.
(7) Кандидатите, застъпниците, представителите на партии, коалиции и инициативни комитети и наблюдателите имат право да получат извлечение от протокола.
Чл. 96. Преди отваряне на избирателната кутия в протокола се вписват:
1. данните за избирателната секция, включително имената на членовете на комисията и на присъствалите други лица;
2. часът на откриване на изборния ден и на приключване на гласуването;
3. броят на избирателите според основния избирателен списък;
4. броят на избирателите в допълнителния избирателен списък;
5. броят на гласувалите избиратели според положените в избирателните списъци подписи;
6. (доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) броят на удостоверенията за гласуване на друго място и на декларациите по чл. 36, ал. 9.
Чл. 97. (1) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) При установяване на резултатите от гласуването:
1. една бюлетина съответства на един глас, който може да е действителен или недействителен;
2. гласът е действителен само когато от съдържанието на бюлетината може да се определи категорично волята на избирателя и бюлетината съдържа два броя печати на съответната секционна избирателна комисия;
3. броят на гласувалите избиратели е равен на броя на намерените в избирателните кутии бюлетини.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.).
(3) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Гласът по ал. 1 е действителен и когато:
1. в бюлетините има отклонения, дължащи се на дефекти и грешки при производството;
2. върху бюлетините има саморъчно написани знаци, механически увреждания и зачертавания извън квадратчетата за отразяване волята на избирателя.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.).
(5) (Отм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.).
Чл. 98. (1) Преди отваряне на избирателната кутия от масата се отстраняват всички вещи с изключение на черновите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Само един член по решение на комисията има достъп до бюлетините под наблюдението и контрола на останалите членове.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Избирателната кутия се отваря, бюлетините се изваждат една по една и се броят.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Когато в гласуването е била включена втора избирателна кутия, тя се отваря след изчерпване на бюлетините от първата кутия и изваждането и броенето на бюлетините продължава.
(5) (Отм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.).
(6) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Бюлетините се подреждат на купчинки, както следва:
1. купчинка от бюлетини по установения образец, в които не е отразен вотът на избирателя;
2. купчинка от бюлетини по установения образец:
а) с отбелязан вот за две или повече различни кандидатски листи, или
б) които не съдържат два броя печати на съответната секционна избирателна комисия; тези бюлетини се унищожават с надпис "унищожена" върху всяка бюлетина;
3. купчинки от бюлетини по установения образец с отбелязан вот, които съдържат два броя печати на съответната секционна избирателна комисия.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Когато по съдържанието на някоя бюлетина възникне спор, случаят се описва в протокол.
Чл. 99. (1) Секционната избирателна комисия преброява подадените в секцията гласове.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.).
(3) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Броят на недействителните гласове е равен на сумата от броя на бюлетините по чл. 98, ал. 6, т. 1 и 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Общият брой на действителните гласове е равен на броя на бюлетините по чл. 98, ал. 6, т. 3.
Чл. 100. (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) В протокола на секционната избирателна комисия последователно се вписват:
1. броят на намерените в избирателните кутии бюлетини;
2. броят на недействителните гласове;
3. броят на действителните гласове;
4. броят на гласовете, подадени за всяка партия, коалиция или независим кандидат;
5. броят на подадените заявления, възражения, жалби и взетите по тях решения.
Чл. 101. Екземплярите от протокола за районната и Централната избирателна комисия се предават от председателя или заместник-председателя, секретаря и член на комисията на районната избирателна комисия. Останалите книжа и материали се предават на общинската администрация.
Чл. 102. (1) Районната избирателна комисия приема и проверява секционните протоколи.
(2) Когато районната избирателна комисия установи очевидни фактически грешки в секционния протокол, тя го връща на секционната избирателна комисия за отстраняването им.
(3) При приемане на секционния протокол районната избирателна комисия издава подписана разписка, съдържаща числовите данни от протокола. Членовете на секционната избирателна комисия поставят тази разписка до извлеченията от секционния протокол.
Чл. 103. (1) Въз основа на данните от секционните протоколи районната избирателна комисия отчита резултатите от гласуването в многомандатния избирателен район и съставя районен протокол.
(2) Районният протокол е в два идентични екземпляра и е изработен на двупластова индигирана хартия. Всеки екземпляр е на един лист с обособени страници. Преди попълване на районния протокол се съставя чернова, която по форма и съдържание е еднаква с него.
(3) Гласовете от плавателните съдове, на които е образувана избирателна секция, се прибавят към гласовете от многомандатния избирателен район по чл. 42.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.).
(5) (Нова - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Независим кандидат се смята за избран, ако е получил районната избирателна квота от гласовете в избирателния район.
Чл. 104. (1) Районният протокол се подписва от всички членове на комисията.
(2) След подписването председателят обявява избраните независими кандидати и съобщава резултатите от гласуването по кандидатски листи на партии и коалиции.
(3) При констатиране на очевидна фактическа грешка в районния протокол могат да се извършват поправки. Всяка поправка се подписва от всички членове на комисията, като отстрани се пише "поправка".
(4) Член на районна избирателна комисия не може да откаже да подпише протокола. Когато член на комисията не е съгласен с отразеното в протокола, той го подписва с особено мнение.
(5) Когато член на комисията е обективно възпрепятстван да подпише протокола, това се отбелязва, като се посочват и причините.
(6) Неподписването на протокола от член на комисията не го прави недействителен.
(7) Извлечение от протокола се поставя на видно място пред сградата, в която се помещава районната избирателна комисия.
(8) Кандидатите, застъпниците, представителите на партии, коалиции и инициативни комитети и наблюдателите имат право да получат извлечение от районния протокол.
Чл. 105. Районните избирателни комисии създават база данни чрез компютърна обработка на секционните протоколи в избирателния район и на протокол-грамите от чужбина и от плавателните съдове под български флаг.
Чл. 106. (1) Председателят или заместник-председател, секретарят и член на районната избирателна комисия предават на Централната избирателна комисия първия екземпляр на районния протокол, първите екземпляри от секционните протоколи и копия на разписките по чл. 102, ал. 3 не по-късно от 48 часа след получаване на секционните протоколи.
(2) След проверка на книжата по ал. 1 Централната избирателна комисия издава разписка на районната избирателна комисия.
(3) Книжата и материалите на районната избирателна комисия, с изключение на предназначените за Централната избирателна комисия, се предават на администрацията на областта, на чиято територия е разположена тази комисия.
(4) Изборните книжа и материали се съхраняват от областните администрации до следващите избори.
(5) Изборните книжа и материали от гласуването в чужбина се изпращат на Централната избирателна комисия, а от гласуването на плавателни съдове под български флаг - на общината по чл. 42. Тези книжа и материали се съхраняват по реда на ал. 4.
Чл. 107. (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) (1) Общият брой спечелени мандати за всяка партия и коалиция се определя от Централната избирателна комисия въз основа на сумата на подадените за нея действителни гласове в страната и в чужбина по метода на Д'Ондт според методиката по чл. 23, ал. 1, т. 10.
(2) Гласовете от чужбина за партиите и коалициите се прибавят към гласовете за партиите и коалициите от страната според методиката по чл. 23, ал. 1, т. 10. В чужбина се гласува с бюлетина само за партии и коалиции без имена на кандидатите.
(3) Броят на мандатите на партии и коалиции в многомандатните избирателни райони се определя по метода Д'Ондт въз основа на съотношението на гласовете за тях, подадени от страната.
Чл. 108. (1) Право на участие при разпределяне на мандатите на национално ниво имат партиите и коалициите, получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове в цялата страна и в чужбина.
(2) Броят на мандатите, които се разпределят между партиите и коалициите по ал. 1, е равен на броя на народните представители в Народното събрание, намален с броя на избраните независими кандидати.
Чл. 109. (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Разпределянето на мандатите по кандидатските листи на партиите и коалициите в многомандатните избирателни райони става съгласно методиката по чл. 23, ал. 1, т. 10.
Чл. 110. (1) Когато кандидатът за народен представител, издигнат от партия или коалиция, е избран в два многомандатни избирателни района, той е длъжен в еднодневен срок от узнаването писмено да заяви в Централната избирателна комисия в коя листа желае да остане избран.
(2) В случаите по ал. 1 Централната избирателна комисия обявява за избран първия по ред неизбран кандидат в листата, от която кандидатът за народен представител се е отказал.
Чл. 111. Централната избирателна комисия обявява резултатите от гласуването, както следва:
1. получените гласове и разпределението на мандатите между партиите, коалициите и независимите кандидати - не по-късно от четири дни след изборния ден;
2. имената на избраните народни представители - не по-късно от седем дни след изборния ден.
Чл. 112. Кандидатите за народни представители и централните ръководства на партиите и коалициите, участвали в изборите, могат да оспорват законността на избора чрез посочените в чл. 150, ал. 1 от Конституцията на Република България органи пред Конституционния съд в срок не по-късно от 14 дни от обявяването на резултатите от Централната избирателна комисия.
Чл. 113. (1) Централната избирателна комисия създава база данни чрез компютърна обработка на секционните протоколи от страната и протокол- грамите.
(2) Данните от базата по ал. 1 се сравняват с базите данни на районните избирателни комисии. При наличие на разлики, както и при установяване на очевидни фактически грешки, Централната избирателна комисия се произнася с решение по всеки от случаите и актуализира базата данни.
(3) Резултатите от изборите по пропорционалната система се определят според актуализираната база данни.
(4) Когато разликите или грешките по ал. 2 са от естество да променят резултата при избиране на независим кандидат за народен представител, Централната избирателна комисия съобщава за тях на заинтересуваните кандидати, партии и коалиции.
(5) Бюлетинът на Централната избирателна комисия се публикува според актуализираната база данни.
(6) Актуализираната база данни на Централната избирателна комисия на магнитен носител се предоставя на президента на републиката, на Министерския съвет, на партиите, коалициите и независимите кандидати, участвали в изборите, на социологически агенции, на библиотеки, на университети, на Българската академия на науките и на други звена.
(7) Базата данни по ал. 6 не може да се променя и разпространява без разрешение на Централната избирателна комисия. |