ПРЕДИЗБОРНА КАМПАНИЯ
Чл. 50. (1) Предизборната кампания започва след регистрирането на кандидатите.
(2) Партиите, кандидатите за съветници и кметове, както и всеки гражданин могат да провеждат агитация за партийни листи и кандидати в устна или писмена форма, на предизборни събрания или чрез средствата за масово осведомяване.
(3) Предизборната кампания се води на официалния език.
(4) Предизборните събрания са публични. За реда при провеждането на тези събрания отговарят организаторите на събранията и органите на Министерството на вътрешните работи.
(5) Областните управители, техните заместници и работещите в областната администрация, кметовете, техните заместници и работещите в общинската администрация, както и другите държавни органи и синдикалните организации не могат да разпространяват предизборни агитационни материали за кандидатите и да участват в предизборна агитация под каквато и да било форма.
(6) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г. до 01.01.2008 г.) Министърът на отбраната съвместно с Централната избирателна комисия за местни избори определя реда, по който наборните военнослужещи се запознават с програмите на партиите, коалициите и кандидатите. Не се допуска провеждането на предизборна агитация във военните поделения.
(7) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г. до 01.01.2008 г.) Командирите на поделения осигуряват на наборните военнослужещи свободен достъп до печата, радиото и телевизията и интернет в свободното време и достъп до други прояви на предизборната кампания в населеното място.
Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в изборите, имат право на еднакъв достъп до източниците на информация, която им е необходима за целите на предизборната кампания.
Чл. 52. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Предизборните програми на радио- и телевизионните оператори започват 30 дни преди и приключват 24 часа преди изборния ден.
(2) Предизборната кампания се отразява от Българската национална телевизия и Българското национално радио под формата на клипове, диспути, хроники и други форми, договорени при условията на ал. 4 в определено за тази цел време.
(3) Ръководствата на Българската национална телевизия и Българското национално радио са длъжни да спазват принципите за равенство и обективност при отразяване на проявите на кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети в информационните си емисии.
(4) Екипите, формите и темите на диспутите се определят съвместно от генералните директори на Българската национална телевизия и Българското национално радио и упълномощени представители на партиите, коалициите и инициативните комитети. Тези условия се одобряват от Централната избирателна комисия за местни избори не по-късно от 31 дни преди изборния ден.
Чл. 53. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Българската национална телевизия и Българското национално радио предоставят на партиите и коалициите телевизионно и радиовреме за не по-малко от три диспута с времетраене общо не по-малко от 180 минути.
(2) Най-малко половината от времето по ал. 1 се предоставя на парламентарно представените партии и коалиции, регистрирали кандидати, а останалата част от времето - на извънпарламентарните партии и коалиции и инициативните комитети, по споразумение между представители на Българската национална телевизия, Българското национално радио и на партиите, коалициите и инициативните комитети.
(3) Диспутите могат да се проведат и с едновременното участие на кандидати и представители на всички партии, коалиции и инициативни комитети.
Чл. 54. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Редът на представяне на партиите, коалициите и инициативните комитети в различните форми на предизборната кампания се определя от Централната избирателна комисия за местни избори чрез жребий. Жребият се провежда в присъствието на представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати за участие в изборите, и на представители на Българската национална телевизия и Българското национално радио не по-късно от 31 дни преди изборния ден.
Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Предизборната кампания по Българската национална телевизия и Българското национално радио започва и завършва с клипове на партиите, коалициите и инициативните комитети с продължителност до една минута.
Чл. 56. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) В предизборната кампания по Българската национална телевизия и Българското национално радио се забраняват използването на елементи от търговска реклама, както и участието на кандидати и представители на партии, коалиции и инициативни комитети в излъчваните търговски реклами.
Чл. 57. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Регионалните радио- и телевизионни центрове се използват от партиите, коалициите и инициативните комитети в периода на предизборните излъчвания по реда, предвиден за Българската национална телевизия и Българското национално радио.
(2) Регионалните радио- и телевизионни центрове предоставят общо не по-малко от 60 минути радио- и телевизионно време за диспути между представители на партиите, коалициите и инициативните комитети на независимите кандидати.
(3) Редът за участие в диспутите се определя от общинските избирателни комисии по жребий не по-късно от 31 дни преди изборния ден. Ръководителите на регионалните радио- и телевизионни центрове съвместно с представители на партиите, коалициите и инициативните комитети определят екипите, формите и условията за реализиране на предаванията, както и темите на диспутите.
Чл. 57а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Други радио- и телевизионни оператори, включително кабелни телевизии, могат да предоставят време на партиите, коалициите и инициативните комитети на независимите кандидати за отразяване на предизборната кампания при едни и същи условия.
(2) Собствениците на радио- и телевизионните оператори по ал. 1 или техни представители обявяват писмено условията и реда за предоставяне на време за отразяване на предизборната кампания.
(3) Информацията по ал. 2 се предоставя на Централната избирателна комисия за местни избори за радио- и телевизионните оператори с национален обхват и на общинските избирателни комисии - за радио- и телевизионните оператори с регионален и местен обхват, не по-късно от 10 дни преди началото на предизборните излъчвания.
Чл. 58. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Диспутите, клиповете и предизборните хроники, излъчени от Българската национална телевизия, Българското национално радио и техните регионални центрове, се заплащат от партиите, коалициите на партии и инициативните комитети по тарифа, приета от Министерския съвет не по-късно от 40 дни преди изборния ден.
Чл. 59. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Печатните издания и частните радио- и телевизионни оператори предоставят едни и същи условия и цени за платени публикации и предавания на всички регистрирани за участие в изборите политически партии, коалиции на партии и инициативни комитети. Тарифите за тези услуги се обявяват най-късно 40 дни преди датата на изборите.
Чл. 60. Когато в информационните емисии на Българската национална телевизия, регионалните телевизионни центрове и частните телевизионни станции се включват репортажи, които отразяват шествия, митинги, концерти и други прояви, организирани от партии, коалиции и независими кандидати, се спазва принципът за равнопоставеност по продължителност и време на излъчване.
Чл. 61. Когато в информационните емисии на Българското национално радио, регионалните и частните радиостанции се включват репортажи, които отразяват шествия, митинги, концерти и други прояви, организирани от партии, коалиции и независими кандидати, се спазва принципът за равнопоставеност по продължителност и време на излъчване.
Чл. 61а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Когато е излъчено предаване, накърняващо правата и доброто име на кандидат, той има право на отговор при условията на чл. 18 от Закона за радиото и телевизията. Искането до съответния радио- или телевизионен оператор може да се направи в срок до 24 часа след излъчване на предаването.
Чл. 62. (1) (Обявена за противоконституционна с РКС № 15 от 1995 г. - ДВ, бр. 85 от 1995 г.) По време на предизборната кампания журналисти и говорители в Българската национална телевизия, Българското национално радио, Българската телеграфна агенция и регионалните телевизионни центрове, радиостанции и местните радиовъзли не могат да изразяват отношение към партии, коалиции и отделни кандидати, които участват в местните избори.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 85 от 1999 г.)
Чл. 63. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) При нарушаване на реда за провеждане на предизборната кампания от радио- и телевизионните оператори партиите, коалициите и инициативните комитети могат да подават жалби в срок до 24 часа след излъчване на съответното предаване.
(2) Жалбите се подават до:
1. Централната избирателна комисия за местни избори, когато операторът има лицензия с национален обхват;
2. общинската избирателна комисия по седалището на оператора, когато той има лицензия с регионален или местен обхват.
(3) Когато жалбата е подадена до комисия, която не е компетентна, тя незабавно я изпраща на компетентната комисия, като уведомява жалбоподателя.
(4) Компетентната избирателна комисия разглежда жалбата в срок от 24 часа и постановява решение, което е окончателно.
Чл. 64. (1) Главен редактор на вестник или периодично издание, публикувал материал, накърняващ правата и доброто име на кандидата за съветник или кмет, е длъжен в първия брой след получаването на отговора да го публикува.
(2) Отговорът се отпечатва на същото място, където се е намирал компрометиращият материал, и със същия шрифт.
(3) Отговорът е безплатен и не може да надвишава обема на материала, срещу който е подаден.
Чл. 65. (1) По време на предизборната кампания политическите партии и коалиции, инициативните комитети и отделните кандидати могат да изготвят и разпространяват афиши, плакати, реклами, позиви и други агитационни материали. На всеки предизборен печатен материал се отбелязва от чие име се издава.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Агитационните материали могат да бъдат поставяни на определени от общинския съвет или кмета на общината места, а на сгради, огради и витрини - с разрешение на собственика или управителя на имота. Забранява се поставянето на агитационни материали върху сгради и имоти - публична държавна или общинска собственост.
(3) Забранява се унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по установения ред, до края на избирателната кампания.
(4) Кметът на общината по решение на общинската избирателна комисия премахва или изземва агитационни материали, които застрашават живота или здравето на гражданите, личното и общественото имущество, безопасността на движението, както и материали, които накърняват обществения морал, честта и доброто име на кандидатите.
(5) Забранява се използването на превозни средства на държавния и общинския транспорт за предизборна агитация.
(6) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Кметът на общината, района или кметството или кметският наместник по решение на общинската избирателна комисия и при необходимост със съдействие на органите на Министерството на вътрешните работи премахва или изземва агитационните материали, поставени в нарушение на този закон. Премахването на такива материали в изборния ден може да става и по решение на секционните избирателни комисии.
(7) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Партиите, коалициите и инициативните комитети в срок три дни след датата на произвеждане на изборите премахват поставените от тях материали по ал. 1.
Чл. 65а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Забранява се поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение, през последните 24 часа преди началото на изборния ден и до края на гласуването.
(2) Когато секционната избирателна комисия установи наличие на материали по ал. 1, тя незабавно ги отстранява - при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на Министерството на вътрешните работи.
Чл. 66. (1) Агитационните мероприятия на политическите партии и коалиции, на инициативните комитети и кандидатите приключват 24 часа преди изборния ден.
(2) Не се допуска агитация 24 часа преди датата на изборите и в деня на изборите.
(3) (Обявена за противоконституционна с РКС 4/97 в частта "по-късно от 7 дни преди изборния ден и" - ДВ, бр. 22 от 1997 г.) Непубликувани резултати от допитвания до общественото мнение по повод изборите не могат да се публикуват по-късно от 7 дни преди изборния ден и в деня на изборите.
Чл. 67. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Социологически проучвания в изборния ден се извършват извън помещенията, в които се помещават избирателните секции, чрез интервю с гласували избиратели, когато това не създава затруднения за изборния процес.
(2) Разрешения за провеждане на социологически проучвания от звена и колективи в изборния ден се издават от Централната избирателна комисия за местни избори най-късно 15 дни преди изборния ден.
(3) Социологическите звена и колективи, получили разрешение по ал. 2, се регистрират в съответната общинска избирателна комисия най-късно 10 дни преди изборния ден.
Чл. 68. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Предизборната кампания се финансира със средства на партиите, коалициите и инициативните комитети, както и чрез дарения от физически и юридически лица.
(2) Даренията по ал. 1 не могат да бъдат повече от 10 000 лв. от едно физическо лице и повече от 30 000 лв. от едно юридическо лице.
(3) Забранява се финансиране на предизборната кампания със средства от:
1. търговски дружества с над 5 на сто държавно или общинско участие или от свързани с тях лица от дружества, в които държавата притежава акции с особени права, както и от държавни и общински предприятия;
2. чуждестранни физически и юридически лица, както и от смесени дружества с повече от 25 на сто чуждестранно участие;
3. кандидати и участници в процедура по възлагане на обществена поръчка, която не е приключила и не е изтекъл срокът за обжалване по Закона за обществените поръчки, изпълнител по договор за обществена поръчка или юридическо лице в процедура на приватизация;
4. организатори на хазартни игри;
5. религиозни институции или юридически лица с нестопанска цел, извършващи дейност в обществена полза;
6. чужди правителства или чуждестранни държавни предприятия, чуждестранни търговски дружества или чуждестранни организации с идеална цел.
Чл. 69. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2003 г.) (1) Всеки кандидат за общински съветник може да разходва за предизборна агитация не повече от 5000 лв.
(2) Всеки кандидат за кмет на община може да разходва за предизборна агитация:
1. за община с население до 30 000 жители - до 25 000 лв.;
2. за община с население до 60 000 жители - до 50 000 лв.;
3. за община с население до 100 000 жители - до 100 000 лв.;
4. за община с население до 200 000 жители - до 250 000 лв.;
5. (изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) за община с население до 500 000 жители - до 500 000 лв.;
6. (нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) за община с население над 500 000 жители - до 1 000 000 лв.
(3) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Всеки кандидат за кмет на район може да разходва за предизборна агитация:
1. за район с население до 25 000 жители - до 20 000 лв.;
2. за район с население до 50 000 жители - до 40 000 лв.;
3. за район с население до 100 000 жители - до 60 000 лв.;
4. за район с население над 100 000 жители - до 75 000 лв.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Всеки кандидат за кмет на кметство може да разходва за предизборна агитация:
1. за кметство с население до 1000 жители - до 5000 лв.
2. за кметство с население над 1000 жители - до 10 000 лв.
Чл. 70. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Ако се установи, че лице, което е избрано за съветник или кмет, е ползвало за предизборната кампания средства, предоставени му в нарушение на чл. 68, по предложение на партиите, коалициите и инициативните комитети, участвали в изборите, и прокурора съответният окръжен съд обявява избора за недействителен, а получените суми се присъждат в полза на държавата.
Чл. 70а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Партиите, коалициите и инициативните комитети представят в Сметната палата в срок от 5 дни след регистрацията си за участие в изборите банкови сметки за приходите и разходите по обслужване на предизборната кампания. За банкова сметка на коалиция може да се използва банковата сметка на някоя от включените в състава й партии.
Чл. 71. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) В срок до един месец след изборния ден политическите партии, коалициите на партии и инициативните комитети представят отчети пред Сметната палата за набраните и изразходваните в предизборната кампания средства, включително и извлечения от представените за участие в изборите банкови сметки. |