ИЗБИРАТЕЛНИ СПИСЪЦИ
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Избирателните списъци се съставят от общинските администрации по населените места, в които се води регистър на населението, и се подписват от кмета на общината, съответно от кмета на кметството или от кметския наместник, и от секретаря на общината. В градовете с районно деление избирателните списъци се подписват от кмета и секретаря на района.
(2) Всеки избирател се вписва само в един избирателен списък.
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Избирателният списък се състои от две части: част I и част II. Част I на избирателния списък се съставя по постоянния адрес на гражданите на Република България, а част II - по заявените от гражданите на държавите - членки на Европейския съюз, адреси на територията на съответното населено място.
(2) В част I на списъка се вписват по азбучен ред имената на избирателя, гражданин на Република България, единният граждански номер, постоянният адрес или настоящият адрес, когато избирателят е направил искане по чл. 15, ал. 2, видът и номерът на документа за самоличност и се обособява графа "Забележки".
(3) В част I на списъка се включват всички български граждани, които отговарят на условията на чл. 3, ал. 1.
(4) Когато в предходните 6 месеца до изборния ден бъде променено наименованието на населеното място, улицата, жилищния комплекс или номерацията на жилищната сграда, общината изготвя списък на промените, които се представят на секционните избирателни комисии.
(5) В част II на списъка въз основа на подадените по чл. 12 декларации се вписват по азбучен ред имената на избирателя, данните за гражданството му на държава - членка на Европейския съюз, номерът на личната карта или паспорта, номерът на удостоверението за пребиваване и датата на регистрация, посочена в него, адресът на пребиваване на територията на съответното населено място и се обособява графа "Забележки".
(6) Органите по чл. 10, ал. 1 извършват проверка на заявените от гражданите на държавите - членки на Европейския съюз, адреси на пребиваване чрез Министерството на вътрешните работи.
(7) Проверка на обстоятелствата по чл. 3а се извършва от Министерството на външните работи по искане на органите по чл. 10, ал. 1.
(8) Органите по чл. 10, ал. 1 изпращат незабавно в Централната избирателна комисия за местни избори копие от част II на избирателните списъци.
(9) Избирателните списъци се съставят поотделно за всяка избирателна секция. Част I се отпечатва въз основа на Национална база данни "Население" от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Част II се съставя въз основа на подадените по чл. 12 декларации от гражданите на държавите - членки на Европейския съюз, и се отпечатва от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Данните за автоматизираното отпечатване на избирателните списъци - част II, се предават от кмета на общината в срок до 35 дни преди изборния ден.
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който отговаря на условията на чл. 3а и желае да бъде вписан в избирателен списък, представя писмена декларация по образец в общинската администрация по адреса на пребиваване на територията на съответното населено място в срок до 40 дни преди изборния ден, в която декларира:
1. гражданството;
2. адреса на пребиваване през последните 10 месеца преди изборния ден на територията на съответната община или кметство;
3. номера на удостоверението за пребиваване и датата на регистрация, посочена в него;
4. данните от личната карта или паспорта.
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
(2) Главна дирекция "Изтърпяване на наказанията" към Министерството на правосъдието предоставя на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за лицата, изтърпяващи наказание лишаване от свобода, за автоматизирано заличаване на имената им от избирателните списъци. Информацията се предоставя съответно 55 и 15 дни преди изборния ден.
(3) В избирателните списъци се дописват имената на гражданите, които имат право да гласуват в съответната секция, но са пропуснати.
(4) Дописването по ал. 3 се извършва от органите по чл. 10, ал. 1 до предаването на списъците на секционните избирателни комисии по писмено искане на избирателя или в изборния ден - от секционната избирателна комисия по искане на избирателя, след представяне на документ за самоличност и на удостоверение за пребиваване - за гражданите на другите държави - членки на Европейския съюз, подали декларация по чл. 12.
(5) Лицата, които са изтърпели наказание лишаване от свобода или не са вече под запрещение, или е отпаднало основанието, поради което са били лишени от правото да избират в държава - членка на Европейския съюз, се вписват в избирателните списъци след представяне на съответен документ в общината или района, или кметството.
(6) Отказът за заличаване, вписване или дописване се съобщава на заявителя незабавно и може да се обжалва пред районния съд в двудневен срок от съобщението. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в двудневен срок от постъпването й с призоваване на жалбоподателя и на органите по чл. 10, ал. 1 и постановява решение, което се обявява незабавно и е окончателно.
(7) Отказът на секционната избирателна комисия да извърши дописване по ал. 4 може да се обжалва пред общинската избирателна комисия, която се произнася по жалбата незабавно.
Чл. 13а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Избирателните списъци в лечебни и здравни заведения, почивни домове, домове за стари хора и други социални заведения се съставят от ръководителя на заведението или дома.
(2) Ръководителят на заведението или дома уведомява органите по чл. 10, ал. 1 за включените в списъка лица, за да бъдат заличени от избирателните списъци по постоянния им адрес преди предаване на избирателните списъци на секционните избирателни комисии.
Чл. 14. При произвеждане на втори тур на изборите за кметове в избирателните списъци се включват и имената на гражданите, които в периода между двата тура са придобили избирателно право.
Чл. 15. (1) (Предишен чл. 15 - ДВ, бр. 69 от 2003 г.) Удостоверения за гласуване на друго място не се издават.
(2) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес не по-късно от 14 дни преди изборния ден, при условие че избирателят има настоящ адрес през последните 10 месеца преди изборния ден в съответното населено място.
(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Искането по ал. 2 се прави писмено пред органите по чл. 10, ал. 1 по настоящия адрес на лицето. Органът по чл. 10, ал. 1 по настоящ адрес предава информация за подадените искания по ал. 2 на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 12 дни преди изборния ден за автоматизирано включване на избирателя в избирателния списък по настоящ адрес и заличаването му от избирателния списък по постоянен адрес.
Чл. 16. (Доп. - ДВ, бр. 69 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) (1) Част I на избирателните списъци се обявява от органите по чл. 10, ал. 1 не по-късно от 40 дни преди изборния ден на видно място в района на съответната избирателна секция. В нея не се отбелязват единните граждански номера и номерата на документите за самоличност на избирателите.
(2) Част II на избирателните списъци се обявява по реда на ал. 1 в срок 25 дни преди изборния ден.
Чл. 17. (1) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Всеки избирател може да поиска отстраняване на допуснати непълноти и грешки в избирателния списък с писмено заявление до кмета на общината. Гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, който е вписан в избирателен списък, може да бъде заличен по негово писмено заявление до кмета на общината.
(2) Заявленията по ал. 1 се приемат от общинската администрация най-късно до 7 дни преди изборния ден.
(3) Кметът на общината разглежда заявлението в двудневен срок от приемането и се произнася по него с мотивирано решение, което съобщава незабавно на заявителя и го обявява на публично място.
(4) В двудневен срок от обявяването на решението всеки заинтересуван може да го обжалва пред районния съд.
(5) Съдът разглежда жалбата в открито заседание най-късно в двудневен срок с призоваване на жалбоподателя и на кмета или упълномощено от него лице и постановява решение, което обявява веднага. Решението на съда е окончателно.
Чл. 18. (1) (Предишен тескт на чл. 18 - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Поправките в избирателните списъци се обявяват незабавно.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.) Заличаването от избирателните списъци става преди отпечатването им автоматизирано, а след отпечатването им - с хоризонтална черта така, че заличеното име да се чете.
Чл. 19. Оригиналите на избирателните списъци, както и останалите изборни книжа се съхраняват до следващите избори от кмета на общината, след което се предават в архив.
Чл. 20. Кметът на общината може да делегира правомощия по съставянето на избирателните списъци на кметовете на кметства и на секретаря на общината, с изключение на задължението за своевременното и точното съставяне на списъците. |