МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ГЛАСУВАНЕТО ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ
Приета с Решение № НС-9 от 06.05.2009 г.
Обн. ДВ. бр.34 от 8 Май 2009г.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Методиката определя изчислителните процедури, по които се разпределят мандатите за народни представители по избирателни райони.
(2) Избирателните райони са определени с Указ № 113 от 28 април 2009 г. на президента на Република България.
(3) Методиката определя броя на мандатите за всеки многомандатен избирателен район.
(4) Методиката определя изчислителните процедури, по които се определят 31 мандата по мажоритарната система.
(5) Методиката определя изчислителните процедури, по които се определят 209 мандата по пропорционалната система.
Чл. 2. Окончателното разпределение на мандатите за народни представители се извършва от ЦИК.
Раздел I.
Определяне на броя на мандатите в многомандатните избирателни райони
Чл. 3. Броят на мандатите в многомандатните избирателни райони (МИР) се определя въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението по данни за преброяване на населението на Република България от 2001 г.
Чл. 4. Броят на мандатите в МИР не може да бъде по-малък от три.
Чл. 5. За определяне броя на мандатите в МИР се използва методът на ХеърНиймайер (метода на най-големия остатък).
Чл. 6. Броят на населението на Република България по данни за преброяването от 2001 г. се разделя на 209.
Чл. 7. Броят на населението от всеки МИР се разделя на частното по чл. 6.
Чл. 8. (1) Всеки МИР първоначално получава толкова мандати, колкото е цялата част от частното по чл. 7.
(2) Оставащите мандати до 209 се разпределят на МИР с най-големите остатъци (дробната част от частното по чл. 7).
(3) Първи получава допълнителен мандат МИР с най-голям остатък, втори получава допълнителен мандат МИР със следващия по големина остатък и т.н. до изчерпване на мандатите.
(4) Когато процедурата по ал. 3 не може да продължи поради наличието на равни остатъци, чийто брой е по-голям от броя на останалите неразпределени мандати, тези мандати се разпределят чрез жребий от ЦИК.
(5) Предварителният брой мандати за всеки МИР е сумата от първоначално получените мандати по ал. 1 плюс до един допълнителен мандат по ал. 3 и 4.
(6) Ако има МИР с предварителен брой мандати, по-малък от три, всички те получават по три мандата. Тези МИР не участват в по-нататъшното разпределение на мандатите.
(7) Числото 209 се намалява с броя на МИР по ал. 6, умножен по 3.
(8) Броят мандати по ал. 7 се разпределя между МИР, с изключение на тези по ал. 6.
(9) Окончателният брой мандати за всеки МИР е полученият резултат от изчислителната процедура съгласно ал. 1 - 8.
Раздел II.
Определяне на мандатите по мажоритарната система в едномандатните избирателни райони
Чл. 9. Тридесет и един народни представители се избират по мажоритарна система в едномандатни избирателни райони (ЕИР), които съвпадат с многомандатните избирателни райони съгласно Указ № 113 от 28 април 2009 г. на президента на Република България.
Чл. 10. За избран се определя кандидат на партия или коалиция, или инициативен комитет, получил най-много действителни гласове в ЕИР.
Чл. 11. (1) Когато двама или повече мажоритарни кандидати са получили най-много и равен брой действителни гласове, за тези кандидати се произвежда втори тур до седем дни от датата на произвеждането на първия тур в неработен ден.
(2) На втория тур за избран се определя кандидатът, получил най-много действителни гласове. При равен брой гласове няма избран мажоритарен кандидат и президентът на републиката насрочва нов избор в ЕИР по предложение на ЦИК.
Раздел III.
Определяне на мандатите по пропорционалната система в многомандатните избирателни райони
Чл. 12. На разпределение подлежат 209 пропорционални мандата в 31 многомандатни избирателни района (МИР).
Чл. 13. ЦИК извършва изчисленията по разпределяне на всички пропорционални мандати (209) по кандидатски листи на партии и коалиции в МИР.
Първа стъпка - разпределение на мандатите за всяка партия и коалиция на национално ниво
Чл. 14. Пресмята се сумата от подадените действителни гласове за всички кандидатски листи на партии и коалиции от всички секции в страната и в чужбина.
Чл. 15. Изчислява се изборен праг, както следва:
- за партиите - четири на сто от сумата по чл. 14;
- за коалициите от партии - осем на сто от сумата по чл. 14.
Чл. 16. (1) При разпределението на пропорционалните мандати (209) участват само партиите и коалициите, получили действителни гласове не по-малко от изборния праг по чл. 15.
(2) В по-нататъшното разпределение на мандатите участват само гласовете на партиите и коалициите по ал. 1.
Чл. 17. (1) Пропорционалните мандати (209) се разпределят между партиите и коалициите по чл. 16, ал. 1 според получените от тях действителни гласове в страната и в чужбина по метода на ХеърНиймайер.
(2) Ако броят на спечелените мандати на партия или коалиция е по-голям от броя на кандидатите в кандидатските й листи, незаетите мандати се разпределят между останалите партии и коалиции по чл. 16, ал. 1.
Чл. 18. (1) Сумата от действителните гласове на всички партии и коалиции по чл. 16, ал. 1 се дели на 209.
(2) Получените действителни гласове за всяка партия и коалиция по чл. 16, ал. 1 се делят на полученото число по ал. 1.
(3) Всяка партия и коалиция първоначално получава толкова мандати, колкото е цялата част от полученото частно по ал. 2.
(4) Оставащите мандати до 209 се разпределят между партиите и коалициите по чл. 16, ал. 1 по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по ал. 2.
(5) Първа получава допълнителен мандат партия или коалиция с най-голям остатък, втора получава допълнителен мандат партия или коалиция със следващия по големина остатък и т.н. до изчерпване на мандатите.
(6) Ако при процедурата по ал. 5 се стигне до няколко равни остатъка, а броят на неразпределените мандати е по-малък от техния брой, разпределянето на оставащите мандати се извършва по жребий между партиите и/или коалициите с равните остатъци. Датата и часът на жребия се определят от ЦИК. За жребия се канят представители на заинтересуваните партии и коалиции.
(7) В случаите по чл. 17, ал. 2, ако при процедурата по ал. 5 са получени мандати за всеки остатък и остават незаети мандати, се прилага следното:
а) партията или коалицията по чл. 17, ал. 2 получава толкова мандати, колкото кандидати има в нейните листи;
б) от общия брой пропорционални мандати (209) се изважда броят на получените мандати по буква "а";
в) оставащите мандати по буква "б" се разпределят отново между партиите и коалициите по чл. 16, ал. 1. Партията или коалицията по буква "а" не участва в новото разпределение. При новото разпределение се прилага съответно процедурата по ал. 1 - 6, като 209 се заменя с числото по буква "б". При новото разпределение партиите и коалициите не могат да получат по-малко мандати от предходното разпределение.
(8) Окончателният брой пропорционални мандати на национално ниво за всяка партия и коалиция е равен на броя на получените мандати по ал. 3 плюс до един допълнителен мандат по ал. 5 и 6.
Втора стъпка - разпределение на спечелените мандати за всяка партия или коалиция в многомандатните избирателни райони
Чл. 19. (1) ЦИК извършва изчисленията по разпределяне на мандатите по чл. 18, ал. 8 поотделно за всяка партия или коалиция в многомандатните избирателни райони (31).
(2) Подадените гласове от чужбина за партиите и коалициите не участват при разпределението на мандатите в МИР.
Чл. 20. Пресмята се сумата от подадените действителни гласове поотделно за всяка партия и коалиция от всички секции в страната.
Чл. 21. Мандатите по чл. 18, ал. 8 поотделно за всяка партия или коалиция се разпределят в МИР според получените за партията или коалицията действителни гласове в района по метода на ХеърНиймайер.
Чл. 22. (1) Сумата от действителните гласове на партията или коалицията от всички МИР се дели на броя на получените й мандати по чл. 18, ал. 8.
(2) Получените действителни гласове за партията или коалицията във всеки един МИР се дели на полученото число по ал. 1.
(3) Първоначално партията или коалицията във всеки МИР получава толкова мандати, колкото е цялата част от полученото частно по ал. 2.
(4) Оставащите мандати до броя на мандатите на партията или коалицията, получени по чл. 18, ал. 8, се разпределят по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по ал. 2.
(5) Първи се разпределя допълнителен мандат в МИР с най-голям остатък по ал. 2, втори допълнителен мандат се разпределя в МИР със следващия по големина остатък и т.н. до изчерпване на всички мандати на партията или коалицията.
(6) Ако при процедурата по ал. 5 се стигне до няколко равни остатъка, а броят на неразпределените мандати е по-малък от техния брой, разпределянето на оставащите мандати се извършва по жребий за МИР с равните остатъци. Датата и часът на жребия се определят от ЦИК. За жребия се кани представител на заинтересуваната партия или коалиция.
(7) Определя се предварителен брой мандати за партията или коалицията във всеки един МИР, който е равен на броя на първоначално разпределените мандати в МИР по ал. 3 плюс до един допълнителен мандат по ал. 5 и 6.
Трета стъпка - преразпределение на броя на предварително получени мандати за партиите и коалициите в многомандатните избирателни райони и окончателно разпределение на мандатите за народни представители в многомандатните избирателни райони
Чл. 23. Сумират се предварително получените мандати по чл. 22, ал. 7 на всички партии и коалиции за всеки един МИР поотделно.
Чл. 24. В по-нататъшното преразпределение не участва МИР, чийто брой мандати по чл. 8, ал. 5 е равен на съответното число по чл. 23 при условие, че в листите на партиите и коалициите има не по-малък брой кандидати от разпределените им предварителни мандати по чл. 22, ал. 7.
Чл. 25. Ако партия или коалиция е получила повече на брой предварителни мандати в съответния МИР, отколкото са кандидатите й в листата, тези мандати в повече се изваждат и тя не участва в по-нататъшното преразпределение в този МИР.
Чл. 26. (1) В МИР, чийто брой мандати по чл. 8, ал. 5 е по-малък от полученото число по чл. 23, се изваждат последователно по един мандат от партиите или коалициите до изравняване с броя на мандатите по чл. 8, ал. 5.
(2) От предварителния брой мандати се изважда един мандат от партия или коалиция, чиито мандати са с най-малка избирателна тежест.
(3) Избирателната тежест по ал. 2 се определя, като се делят действителните гласове за партията или коалицията в МИР на предварителния й брой мандати в района в хода на изчислителната процедура.
(4) След изравняване на броя на предварително получаваните мандати в хода на изчислителната процедура по ал. 2 с определените мандати по чл. 8, ал. 5 съответният МИР вече не участва в по-нататъшното преразпределение.
Чл. 27. В по-нататъшното преразпределение участват само партиите и коалициите, от които са извадени мандати по чл. 25 и 26.
Чл. 28. (1) В МИР, чийто брой мандати по чл. 8, ал. 5 е по-голям от полученото число по чл. 23, се прибавят последователно по един мандат към предварителните мандати на партиите или коалициите по чл. 27 до изравняване с броя на мандатите по чл. 8, ал. 5.
(2) Към предварителния брой мандати се прибавя един мандат на партия или коалиция по чл. 27 (ако има кандидати в листата й), чийто "евентуален допълнителен" мандат е с най-голяма избирателна тежест.
(3) Избирателната тежест на "евентуален допълнителен" мандат по ал. 2 се определя, като се дели числото на действителните гласове за партията или коалицията в МИР (делимо) на сумата от предварителния й брой мандати в района плюс едно (делител) в хода на изчислителната процедура.
(4) В хода на изчислителните процедури по ал. 2 в по-нататъшното преразпределение не участват:
- МИР, в който броят на предварително получаваните мандати се изравни с определения брой мандати по чл. 8, ал. 5, и/или
- партията и/или коалицията, чийто брой предварително получавани мандати се изравни с определения брой мандати по чл. 18, ал. 8.
Чл. 29. Окончателното разпределение на пропорционалните мандати на партиите и коалициите по чл. 16, ал. 1 в многомандатните избирателни райони е полученият краен резултат от изчислителните процедури по чл. 24, 26 и 28.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази методика се издава на основание чл. 23, ал. 1, т. 11 от Закона за избиране на народни представители.
§ 2. За неуредените в тази методика случаи ЦИК се произнася с решение.
ПРИМЕР
Нека на разпределение подлежат 28 мандата по кандидатски листи на две партии П1 и П2 в три МИР - Р1, Р2 и Р3.
Гласовете за партиите в страната по райони и от чужбина, както и броят на определените мандати в районите са показани в таблицата:
Район/партия П1 П2 Мандати по МИР
Р1 13 100 45 200 4
Р2 94 500 34 300 14
Р3 70 200 18 900 10
Чужбина 2 500 3 200 -
Общо: 180 300 101 600 28
Изчисления по раздел III, стъпка 1
1. Определя се сумата от всички гласове за партиите в страната и в чужбина - 281 900.
2. За партия П1 числото по чл. 18, ал. 2 е 180 300/(281 900/ 28) = 17,90848; това число за партия П2 е 101 600/(281 900/28) = 10,09152.
3. Партия П1 получава 18 мандата: 17 първоначални и един допълнителен; партия П2 получава общо 10 мандата: 10 първоначални и нула допълнителни.
Изчисления по раздел III, стъпка 2
4. Числата по чл. 22, ал. 2 се получават във вида:
Район/партия П1 П2
Р1 1,32621 4,59350
Р2 9,56693 3,48577
Р3 7,10686 1,92073
Общо: 18,0000 10,0000
Разпределените предварителни мандати по чл. 22, ал. 7 са:
Район/партия П1 П2 Мандати по МИР
Р1 1 (13 100) 5 (9 040) 6
Р2 10 (9 450) 3 (11 433) 13
Р3 7 (10 029) 2 (9 450) 9
Общо: 18 10 28
Изчисления по раздел III, стъпка 3
За район Р1 сумата от предварителните мандати (6 = 1 + 5) надвишава определения брой мандати (чл. 26, ал. 1).
Избирателните тежести на мандатите по чл. 26, ал. 3 са показани в горната таблица в скоби.
В район Р1 партия П2 има избирателна тежест на мандат 9040, която е по-малка от тежестта на мандат на партия П1 в същия район (13 100). В район Р1 по чл. 26, ал. 2 от предварителните мандати на партия П2 се изважда един мандат.
Получават се предварителни мандати и тежести, както следва:
Район/партия П1 П2 Мандати по МИР
Р1 1 (13 100) 4 (11 300) 5
Р2 10 (9 450) 3+? (8 575?) 13+?
Р3 7 (10 029) 2+? (6 300?) 9+?
Общо: 18 10 28
(със знака ? е означен "евентуален допълнителен" мандат и съответната му тежест)
Тежестта на един мандат на партия П2 в район Р1 (11 300) е по-малка от тежестта на мандат на партия П1 в същия район. Следователно от предварителните мандати на партия П2 се изважда още един мандат в този район.
Съгласно чл. 28, ал. 2 партия П2 получава по един допълнителен мандат в районите Р2 и Р3. Първо получава мандат в район Р2, тъй като там тежестта на един мандат е по-голяма в сравнение с район Р3.
Окончателното разпределение на мандатите и техните тежести е, както следва:
Район/партия П1 П2 Мандати по МИР
Р1 1 (13 100) 3 (15 067) 4
Р2 10 (9 450) 4 (9 450) 14
Р3 7 (10 029) 3 (6 300) 10
Общо: 18 10 28
|